İlk üç Tomb Raider oyununu (üç genişleme paketiyle birlikte) içeren bu yeni koleksiyon, bir remaster olarak lanse ediliyor. Bana göre bu, klasik oyunların grafiklerinin, oynanışının ve genel kalitesinin modern standartlara uyarlanacağını, ancak temel tasarımda çok fazla değişiklik yapılmayacağını gösteriyor. Tomb Raider Remastered Hayranları Tatmin Edecek mi?

Orijinal Lara Croft oyunlarını zaten oynamış olan hayranlar, Resident Evil 4 Remake’in geçen yıl oyuncuları etkilediği veya yaklaşmakta olan Final Fantasy 7 Rebirth gibi, tamamen yeni unsurlarla donatılmış orijinal oyunların yeniden yapılandırılmasını, yani bir remake bekliyor olabilirdi.

Bu yeni koleksiyon böyle bir şey olarak etiketlenmedi, bu yüzden bunu beklemek yanlış olur.

Ancak bana göre, Tomb Raider I-III Remastered vaat ettiğinin bile altına düşüyor. Görünüşe göre, oyun çarpıcı bir remaster olmaktan ziyade takdire şayan bir yeniden yayın gibi hissettiriyor. Orijinal oyunlar alınmış, bazı yaşam kalitesi özellikleri eklenmiş ve sizden bunları tekrar satın almanız istenmiş gibi geliyor.

Üstelik fiyatı 1.624 TL, dolayısıyla yetkililer yeni hissettirmeyen oyunlar için sizden büyük bir miktar para harcamanızı istiyorlar!

Nintendo’nun beni pek etkilemeyen Super Mario 3D All-Stars koleksiyonunda yaptığı buydu, bu yüzden Tomb Raider Remastered‘da durumun böyle olmadığını görmekten memnunum. Ancak yine de deneyimlediklerimden biraz hayal kırıklığına uğradım.

Yeni eklenen yaşam kalitesi iyileştirmelerinin iyi olmadığını söyleyelim.

Tomb Raider I-III Remastered

Tomb Raider I-III Remastered

Orijinal grid tabanlı “tank kontrolleri” ile daha çevik bir modern kontrol sistemi arasında geçiş yapabilme yeteneği benim için büyük bir artıydı ve orijinal kontrol şemasının kas hafızasına sahip olmayan herhangi bir oyuncu için iyi olacak. Bu mod, TR 1, 2 ve 3’ü modern oyuncular için çok daha erişilebilir hale getiriyor.

Bir düğmeye basarak geçiş yapabileceğiniz “modern” grafiklerden daha az etkilendim. İşlevsellik harika idi, retro seçeneği istediğiniz zaman açıp kapatabileceğiniz bir filtre gibi hissettirerek, ancak “modern” grafikler bile hala biraz eski moda görünüyordu.

Oyunları güncel hissettirmek yerine, esasen 90’ların ortalarından bir oyunu alıp 2000’lerin ortalarından bir şeye benzetmek gibi olmuş.

Oynanış hakkında da benzer hislere kapıldım. Oynanış elden geçirilmemiş veya modern standartlara tam olarak uyarlanmamış. Lara’yı farklı şekilde kontrol edebilmenize rağmen, bölüm tasarımı kendisinde herhangi bir değişiklik yapılmamış ve bazen yeni kontrol şeması oyunun sizden yapmanızı istediği şeylere pek uymuyormuş gibi geliyor.

Üstüne üstlük, duvarların içinde kaybolan karakterler veya kasalar gibi engellerin içinden girip çıkan karakterler gibi bazı küçük görsel hatalarla karşılaştım. Yine, bir “remaster” ile en sevdiğiniz klasik oyunların kusursuz ve güzel bir versiyonunu oynamayı umardınız. Sorunsuz bir deneyim beklersiniz, hata beklemezsiniz, ama burada bazılarıyla karşılaştım.

Diğer yeni eklemeler arasında bir Fotoğraf Modu (eğlenceli), yüzlerce kupa/başarı (koleksiyoncular için güzel) ve boss savaşlarında can barları ve düşmanlar için kilitlenme gibi pratik şeyler var.

Tüm bu unsurlar birleşerek koleksiyonu çok oynanabilir kılıyor – muhtemelen bu klasik oyunları yeniden yaşamanın en güzel yolu – ancak yeni eklemeler sizi pek şaşırtmayacak.

Her şeyden önce, tüm bunların retro doğasına alıştığınızda, bu oyunların oynaması hala çok eğlenceli olduğunu söylemeye gerek yok. Bulmacaları çözmeye çalışmak, platform bölümlerinde ustalaşmak ve kötü adamların (isimsiz uşaklardan devasa dinozorlara kadar) üstesinden gelmek zaman geçirmek için harika bir yol. Korkutucu bir kısım da beni gerçekten zıplattı!

Derby merkezli geliştiriciler Core Design, bu maceraları ilk ortaya çıkardıklarında sektörü değiştiren bir iş yaptı ve Aspyr ekibi (Star Wars: Knights of the Old Republic’i akla gelebilecek her platforma taşımasıyla tanınır) bu orijinal vizyonu alıp biraz bakım yaparak tekrar halka sunmakta iyi bir iş çıkardı. Tomb Raider Remastered Hayranları Tatmin Edecek mi?

Buna harika bir remaster diyemeyiz, tam bir başarısızlık da diyemeyiz. Sadece bu Lara Croft oyunundan bir porttan fazlasını umuyorsanız biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Gerçekten modern bir Tomb Raider oynamak istiyorsanız, birkaç yıl öncesinden Square Enix reboot üçlemesine yönelmeniz daha iyi olabilir.

Kaynak

Kategori:

Blog,

Son Güncelleme: Nisan 7, 2024